Jak se orientovat v udávaných parametrech?

Hodnoty  výkonů čerpadel:

1. HYDRAULICKÝ VÝKON

Pozor - spousta výrobců udává maximální teoretické hodnoty (především u čínských výrobců můžeme pouze polemizovat, zda jsou vůbec reálné i teoreticky)

Příklad 1:

jet801_krivka

Čerpadlo má maximální výtlak 40m (4 bary) - když to dobře půjde, tuto hodnotu nám ukáže manometr, pokud necháme běžet čerpadlo do uzavřeného potrubí

Maximální průtok - něco přes 3000 l/hod, ale při nulovém tlaku (správně by měla křivka končit  na cca 10-15m - pod tuto hodnotu by se čerpadlo nemělo dostat, jinak hrozí poškození motoru). 

Reálně je čerpadlo využitelné do tlaku cca 3,2 - 3,5 baru, kde je průtok kolem 1000 l/hod (=16 l/min)

Co se týče průtoku, můžeme počítat max. do 2500 l/hod (zde ale hraje velkou roli, jakou použijeme trubku/hadici - průměr, délka...)

 

Příklad 2 (oblíbená Calpeda NGX):

ngx_krivka

NGX3 - udávané parametry:

Max. výtlak 53m

Max. průtok 50l/min

Zásadní rozdíl mezi 1. a 2. příkladem - u NGX3 končí křivka na hodnotě 22m. To znamené, že dosáhneme průtoku 50 l/min, ale při reálném tlaku 2,2 bar!!

Na první pohled se jeví, že čerpadlo č.1 má větší průtok, než č.2, když ale porovnáme podrobně, zjistíme, že č.1 má průtok při 2,2 barech skoro o 1000 l/min nižší.

ČASTÁ CHYBA:

Vzhledem k tomu, že je výtlak čerpadla minimálně 22m (křivka končí na 22m) tj. 2,2 baru, nesmí čerpadlo při součtu ztrát pracovat pod tuto hodnotu, jinak hrozí poškození motoru nebo hydraulické části.

Tento problém je častý u ponorných tlakových čerpadel (např. Calpeda MXS - začátek křivky na 41,5m - viz tabulka níže)  a kalových čerpadel (např. Uniqua CESSPIT J20 - křivka začíná na 7m)

2. VÝKON / PŘÍKON MOTORU

Příklad:

mxs_3_tabulka

Nejvíce prodávaná Calpeda MSXM 306 230V:

P1 - 1,3 kW - příkon (můžeme chápat jako maximální spotřeba)

P2 - 0,9 kW - jmenovitý výkon

Bohužel spousta čerpadel je dnes označena neurčitě, takže se můžeme jenom domnívat, zda uváděná hodnota je výkon anebo příkon.

Většinou, když srovnáme na zkušebně (i opticky) čerpadlo od remomovaného výrobce jako je např. Calpeda, Ebara, Citypump, a  "štítkově stejné" čerpadlo od NO NAME výrobce (resp. různých čínských výrobců), tak je rozdíl ve výkonu zásadní (samozřejmě ve prospěch renomovaných výrobců).

Dále se často setkáváme se zákazníky, kteří "potřebují na zahradu čerpadlo minimálně 1500 W" - doporučujeme se orientovat spíše podle hydraulických parametrů (tzn. "při jakém tlaku má čerpadlo určitý průtok") a samozřejmě aby takové čerpadlo bylo právě naopak co nejúspornější!! Taky nekupujete auto, podle toho, jestli má spotřebu alespoň 15 l/100km.....

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.