Jak vybrat čerpadlo?

Ve stručnosti shrneme pár základních pravidel při výběru čerpadla.

V každém případě a z našich dlouholetých zkušeností doporučuji nákup čerpadla zkonzultovat s odborníkem. Není vyjímkou, že zákazník přehlédne určitý "detail" a pak čerpadlo nefunguje dle jeho představ. 

 1. musíme zvážit účel využití
 2. zdroj vody
 3. vytížení čerpadla
 4. dostupnost elektrického proudu
 5. dostupnost servisu a ND

 

1. ÚČEL VYUŽITÍ

 • tlakové čerpadlo ke stavbě domácích vodáren

dělíme na čerpadla ponorná a čerpadla povrchová.

Ponorná čerpadla používáme tam, kde součet ztrát na sací straně větší, než 8m, případně z důvodů komfortu (čerpadlo není slyšet, nezabírá místo)

Povrchová čerpadla lze použít v místě, kde součet ztrát na sacím potrubí je menší než 8m.

Je nutné spočítat tlakové ztráty v potrubí, požadovaný tlak a průtok. (tady se často dělají chyby)

Pozor na udávané parametry - někteří výrobci uvádí maximální (rozuměj v praxi nepoužitelné) hodnoty!

Příklad:

pro závlahu jsem vybral čerpadlo řady 4SKM, spočítal jsem, že budu potřebovat průtok 1,5 m3/hod při tlaku 3 bary, potrubí mám PPR PN16 32x4,4 o celkové délce 80m, studna je hluboká 15m, převýšení studna-výchozí bod závlahy 5m.

Výpočet:

30m (3bary) + 15m (studna) + 5m (převýšení) + 0,5m (ztráta třením) = 50,5m. (při tomuto tlaku musí být průtok alespoň požadovaných 1,5 m3/hod)

4skm_krivka 

Vhodná volba 4SKM 150 - 1,5 m3/hod dává při výtlaku cca 56m.

Z výše uvedeného vyplývá, že opravdu není možné použít čerpadlo s výtlakem 20m (mám studnu přece jen 15), dokonce ani s max. výtlakem 60m - tady spousta zákazníků dělá chybu!

Při použití tlakové nádoby, je potřeba započítat ještě vypínací tlak, který je zpravidla o cca 1,5-2 bary vyšší, než tlak spínací! Pokud bychom v tomto případě použili tlakový spínač např. 3-4,5 bar, musí čerpadlo dosáhnout tlaku 6 bar (60m vodního sloupce) a určitého průtoku pro doplnění nádrže!!. Při tomto tlaku má výše uvedené čerpadlo Pumpa 4SKM 150 průtok cca 21 l/min, takže by bylo možné ho zvolit.

Někdy naopak zákazník zvolí moc výkonné čerpadlo, které běží "mimo křivku" a pak hrozí poškození čerpadla (více v článku "Jak se orientovat v udávaných parametrech")

Tímto se ale nemusíte trápit, uděláme to na prodejně za vás a za náš návrh ručíme! Věnujte se raději své práci, koníčkům, rodině....

Dobré zkušenosti máme s:

Calpeda NGXM3 - za cca 20 let prodeje téměř žádá reklamace - bytelné a velmi kvalitní čerpadlo

Citypump NHA 10 - kvalitní nerezová pumpa, momentálně v akci za slušnou cenu

 

 • čerpadlo k přečerpávání čisté nebo mírně znečištěné vody, postřik zahrady

k přečerpávání do rezervoárů na zahradu apod. Vždy je důležité správně spočítat tlakové ztráty v potrubí - viz výše (převýšení, vzdálenost, průměr a typ potrubí). Na postřik zahrady se používají tlakové čerpadla povrchová nebo ponorná, na přečerpávání vody čerpadla drenážní nebo kalová.

Doporučujeme:

Čerpadlo HC32 - kvalitní zahradní litinové čerpadlo s plovákem vyniká výtlakem 30m

Calpeda GXRM - celonerezové drenážní čerpadlo s dvojitou mechanickou ucpávkou

 

 • čerpadlo na čerpání septiku

používáme čerpadla buď s velkou průchodností anebo řezacím zařízením. tato čerpadla mají řádově nízké výtlačné výšky (7-20m), ale zase mají větší průtok, proto doporučuje vždy používat adekvátní průměr hadice nebo potrubí.

Častá chyba - zákazník koupí drenážní čerpadlo s výtlakem 8m, průtokem 150 l/min a použije 1/2" hadici. Taková hadice "nedovolí" využít parametry čerpada a systém je víceméně nefunkční.

Doporučujeme:

Cesspit J14P - kvalitní kalové čerpadlo s řezacím nožem české výroby

Čerpadlo HS11 - nerezové čerpadlo s plovákem

 

 • oběhové čerpadlo do topení

doporučujeme používat energeticky úsporná čerpadla. Staré typy (anebo dnes dovážené do ČR z Číny) mají několikanásobně vyšší spotřebu elektrické energie. (Grundfos UPS 25-40 měl cca 50W, dnes náhrada ALPHA 2 25-40 3-18W)

 

 • oběhové čerpadlo na TUV (teplou užitkovou vodu)

se používá tam, kde je deší vedení teplé užitkové vody. Nemusíte čerkat na teplou vodu, je k dispocici okamžitě (musí být ale přizůsobena instalace potrubí)

 U všech čerpadel je nutno dodržet pracovní oblast - křivku čerpadla. Čerpadlo musí běžet v optimálním zatížení, jinak hrozí jeho poškození!!! (více v článku "Jak se orientovat v udávaných parametrech")

2. ZDROJ VODY

 • kopaná studna
 • vrtaná studna (pozor na průměr čerpadla)
 • jímka
 • šachta
 • vzdálenost zdroje od místa spotřeby (viz. výpočet tlakových ztrát)
 • posílení tlaku z vodovodu

 

3. VYTÍŽENÍ  ČERPADLA

doporučujeme zvážit používání čerpadla - základní rozdělní lze nazvat jako hobby nebo  profi čerpadla. Hobby čerpadla jsou vhodná na občasné využití, instalace na chatách, zahradách apod. Pokud je čerpadlo zdrojem vody pro rodinný dům, průmyslový objekt anebo např. bytový dům, je vhodné se poohlédnout po čerpadle určené k tomuto účelu. 

Je třeba se zaměřit na:

 • výkon čerpadla
 • provedení čerpadla

Výkon musí odpovídat potřebě (je rozdíl, pokud máme v RD 3 sprchy, pračku, myčku anebo na chatě 1 sprchu a kohoutek v kuchyni).

Provedení čerpadla na první pohled často ani nejde poznat, mnoho prodejců ani neví, jak čerpadlo vypadá uvnitř a z jak "kvalitních" materiálů je vyrobeno.

Pár příkladů:                   

20180214_153736_resized 20180214_153747_resized 20180214_153958_resized 20180214_154048_resized
"nerezový" motor  motor z "nerezového" čerpadla "kvalitní" hřídel takto by to mělo vypadat

 

Zde je vidět, že ne každá nerez je opravdu nerezová, díky "kvalitní" hřídeli  často nazývané z "ušechtilé oceli", u těch drzejších z nerezi, můžete vyhodit celé čerpadlo.

 

4. DOSTUPNOST ELEKTRICKÉHO PROUDU

 

čerpadla rozdělujeme na 1-fázová (230V), 3-fázová (400V) nebo ruční. V případě instalace čerpadla musí být k dispozici odpovídající napětí, ale taky odpovídající kabel:

 • čerpadla 3-fázová - 4-žilový kabel
 • čerpadla 1-fázová s vestavěným kondenzátorem - 3-žilový kabel
 • čerpadla 1-fázová s externím kondenzátorem - 4-žilový kabel

Kabel dále musí splňovat potřebný průřez - zde závisí na délce kabelu a příkonu čerpadla!!!

Dále by měl každý motor mít svoji tepelnou ochranu - motorový spouštěč - u 3-fázových víceméně nutnost, doporučujeme i u 1-fázových čerpadel pevně zabudovaných!!

 

 5. SERVIS A ND

čerpadlo je jenom stroj a jednou se projeví závada. Může dojít k poruše i kvalitního čerpadla, častým důvodem je chod na sucho, nasátí cizího předmětu, nevhodné jištění.

Občas nás navštíví zákazník s čerpadlem, kde je např. poškozené oběžné kolo (položka v řádech 10-ti až 100 korun). Nemusí jít ani vcelku o špatné čerpadlo, ale vzhledem k tomu, že ND nelze sehnat může čerpadlo vyhodit..

Na čerpadla zakoupené u nás zajišťujeme kompletní servis a veškeré ND.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.